top of page



Konsultacja optometryczna jest badaniem skierowanym głównie dla pacjentów, którzy podczas wizyty okulistycznej otrzymali informację o konieczności weryfikacji wady wzroku lub/i innych zaburzeń funkcjonalnych oczu.


Podczas konsultacji optometrycznej wykonywany jest szereg testów oraz badań, które umożliwiają sprawdzenie:

  • wady wzroku,

  • akomodacji,

  • ruchomości gałek ocznych,

  • rozwoju widzenia obuocznego,

  • zakres konwergencji,

  • równowagi mięśniowej oczu,

  • choroby zezowej (również zeza ukrytego).


W przypadku dzieci zakres badania umożliwia również kontrolę rozwoju umiejętności czytania oraz pisania, jak również podstawowych procesów sensorycznych i myślowych. Diagnoza daje możliwość na dogłębną weryfikację zeza oraz niedowidzenia, szczególnie u dzieci, które pozostawać powinny pod stałą kontrolą okulistów lub ortoptystów.


DLA KOGO SKIEROWANE JEST BADANIE?

Konsultacja optometryczna jest badaniem, które wykonane powinno zostać u dzieci, które:


  • mają zdiagnozowaną wadę wzroku (niedowidzenie)

  • mają zdiagnozowaną chorobę zezową, aby przywrócić widzenie oboczne

  • są przed lub po operacji zeza

  • posiadają trudności w koncentracji, szczególnie w czasie nauki

  • mrużą oczy, mają problem z łzawieniem oczu oraz widocznie przecierają oczy

  • mają obniżoną koordynację wzrokową

  • mają widoczny problem z pracą w bliskiej odległości

KTO PRZEPROWADZA KONSULTACJĘ OPTOMETRYCZNĄ?

Konsultacja optometryczna przeprowadzana jest przez optometystę. Jest to specjalista z zakresu zdrowia oczu, który poza diagnozą optometryczna ma również uprawnienia do doboru okularów, soczewek kontaktowych, soczewek ortokorekcyjnych oraz prowadzenia terapii widzenia. Nasi ortoptyści posiadają wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu w skuteczny sposób mogą diagnozować oraz korygować wady wzroku, choroby zezowe itp.


JAK WYGLĄDA KONSULTACJA OPTOMETRYCZNA?

Podczas konsultacji optometrycznej, opierającej się na interdyscyplinarnym podejściu do trudności dziecka, zaobserwować można uwarunkowania narządu wzroku.


Konsultacja jest wstępem do dalszych działań, które mają za zadanie poprawę funkcji widzenia.


Ważne jest, aby diagnoza była przeprowadzona po wcześniejszej konsultacji okulistycznej. Dzięki aktualnemu badaniu dna oka (wykonywanemu podczas wizyty okulistycznej), optometrysta jest w stanie dokonać głębszej analizy zaburzeń widzenia.


Pacjent powinien przybyć na wizytę wypoczęty, jest to istotne szczególnie u dzieci młodszych, które często mają problemy z koncentracją w godzinach wieczornych.

Badanie może zostać przeprowadzone u pacjenta wypoczętego, mające chęć współpracy przy obecności opiekuna prawnego.


CO DAJE NAM KONSULTACJA OPTOMETRYCZNA?

Po wstpnej konsultacji optometrycznej, pacjent uzyskać może informację o jakości funkcji wzrokowej. Pełen opis badania, przeprowadzone testy oraz ich wyniki, mogą zostać wydane pacjentowi do wglądu.


Konsultacja optometryczna daje również możliwość na stworzenie planu działania, który ma wpłynąć na skorygowanie i polepszenie funkcji widzenia. Plan zawierać może zarówno indywidualną pracę domową jak również terapię ze specjalistą.


TERAPIA WIDZENIA

Terapia widzenia, jest systematyczną formą pracy pacjenta z optometrystą. Terapia dobierana jest na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. U dzieci młodszych, terapia jest formą pracy poprzez zabawę. Dzięki dostępności do materiałów edukacyjnych i terapeutycznych optometryści mogą w interesujący dla pacjenta sposób korygować dysfunkcje widzenia.


Terapia trwa około 30min, pacjent powinien przybyć na wizytę wypoczęty oraz chętny do współpracy, gdyż w dużej mierze terapia opiera się na samodzielnej pracy pacjenta. Ilość spotkań zależy od indywidualnych problemów pacjenta.


CZYM RÓŻNI SIĘ DIAGNOZA ORTOPTYCZNA OD KONSULTACJI ORTOPTYCZNEJ?

Diagnoza ortoptyczna jest formą szerokiej diagnostyki, ukierunkowanej na konkretne problemy pacjenta takie jak (zez, niedowidzenie, ruchomość gałek ocznych itd.).


Konsultacja optometryczna jest spotkaniem, dzięki któremu pacjenta może uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące funkcji wzroku. Konsultacja umożliwia ocenę wady wzroku, akomodacji oraz konwergencji, nie jest jednak możliwe, aby podczas pierwszorazowej ogólnej konsultacji odnaleźć wszystkie przyczyny dysfunkcji wzrokowej.


W sytuacji zauważenia zburzeń w funkcjonowaniu narządu wzroku podczas konsultacji, ortoptysta może zlecić szerszą diagnostykę zarówno u okulisty jak i dalsze szczegółowe badania optometryczne np. diagnostykę na synoptoforze, ekranie hessa, diplogramie.

Comments


Konsultacja optometryczna

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807