- Anna Napora-Krawiec
- 19 cze 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 12 lip 2024

Zespół suchego oka charakteryzuje się nadmiernym parowaniem filmu łzowego lub niewłaściwym jego składem, w skutek czego oko nie jest wystarczająco nawilżone. Brak nawilżenia, brak ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz nieprawidłowe oczyszczanie spojówki i rogówki prowadzić może do wielu poważnych schorzeń. Rozwiązaniem stosowanym w Zespole Suchego Oka są zatyczki do kanalików łzowych, które zapobiegają nadmiernemu odpływaniu łez do jamy nosowej. Zatyczki łzowe pozwalają na utrzymanie filmu łzowego na powierzchni oka, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gałki ocznej.
ZATYCZKI ŁZOWE
W skutek schorzenia jakim jest Zespół Suchego Oka pojawić mogą się dokuczliwe dolegliwości takimi są: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie oczu. Jeżeli mimo leczenia doraźnego (nawilżacze, sztuczne łzy) nie następuje degresja objawów to należy rozważyć inne rozwiązania proponowane w przebiegu choroby Zespołu Suchego Oka.
Okluzja czyli tymczasowe lub stałe zatyczki łzowe to innowacyjna metoda stosowana w leczeniu Zespołu Suchego Oka. Zamknięcie kanalików (punktów) łzowych za pomocą hydrożelowych zatyczek uniemożliwia odpływanie łez do jamy nosowej. Hydrożelowe zatyczki Form Fit przy kontakcie z filmem łzowym pęcznieją i przechodzą w stan żelowy- przez co idealnie dopasowują się do przestrzeni wewnątrz kanalika łzowego. Zatyczki łzowe wykonane są z biokompatybilnego, całkowicie bezpiecznego żelu, który nie reaguje z żadnymi lekami podawanymi do worka spojówkowego, nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnienia. Zaletą hydrożelowych zatyczek łzowych jest ich aplikacja, zabieg trwa jedynie kilka minut i wykonywany jest w gabinecie okulistycznym. Również wyjęcie zatyczek stanowi niedługą procedurę, poprzez przepłukanie wejść kanalików łzowych w szybki sposób można usunąć z nich zatyczki.
PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg zamknięcia kanalików łzowych za pomocą zatyczek Form Fit wykonany może zostać po wcześniejszej konsultacji. Zatyczki Form Fit są produktem sterylnym, jednorazowym, posiadającym termin ważności. Założenie zatyczek łzowych odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, zatyczki wkładane są do kanalików łzowych za pomocą aplikatora, wyposażonego dodatkowo w rozszerzadło, które umożliwia precyzyjne zamknięcie kanalika łzowego. Zatyczki występują w rozmiarze uniwersalnym, dopiero po kontakcie z łzami dopasowują się one idealnie do średnicy kanalika- skutecznie blokując odpływanie łez. Efekt zatrzymania łez na powierzchni oka odczuwalny jest już po 10 min od aplikacji i utrzymuje się w zależności od żywotności zatyczek (od 3 do 12 msc).
TYPY ZATYCZEK ŁZOWYCH
Zatyczki tymczasowe: zatyczki tymczasowe wykonane mogą być z hydrożelu, kolagenu lub silikonu, wszystkie te substancje mają podobne działanie i są w pełni bezpieczne dla oka. Zatyczki tymczasowe utrzymywać mogą się od kilku (3msc) do kilkunastu miesięcy.
Zatyczki stałe: zatyczki stałe, wykonane są najczęściej z akrylu lub silikonu (są to substancje niewchłanialne). Zaletą soczewek stałych jest ich długotrwałe działanie- mogą być umieszczone w kanalikach przez lata. W razie potrzeby można wyjąć je z kanalików łzowych w gabinecie okulistycznym.
SKUTKI UBOCZNE ZATYCZEK ŁZOWYCH
podrażnienie wewnętrznego kącika oka (objaw kilkudniowy, ustępujący),
nadmierne łzawienie oczu,
podrażnienie oka (niekiedy zapalenie spojówek),
możliwość przypadkowego usunięcia zatyczki z kanaliku łzowego podczas tarcia oka.
KIEDY USUNĄĆ ZATYCZKI ŁZOWE?
Zatyczki łzowe nie powinny być wyjmowane jeżeli nie ma do tego zaleceń. Najczęstszą przyczyną wcześniejszej rezygnacji z zatyczek łzowych są:
stany zapalne,
nadmierne łzawienie,
nietolerancja materiału zatyczki.
DLA KOGO ZALECANE SĄ ZATYCZKI ŁZOWE?
Zatyczki do punktów łzowych zalecane są pacjentom zmagającym się z Zespołem Suche Oka którzy nie odczuwają ulgi mimo stosowania antybiotyków czy sztucznych łez. Metoda ta pozwala na leczenie schorzenia własnymi, naturalnymi łzami.
Comments