- Anna Napora-Krawiec
- 26 cze 2024
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 sie 2024

Pogorszenie widzenia jest sygnałem dla pacjenta o konieczności stawienia się na wizycie okulistycznej. Niewyraźne widzenie może mieć wiele przyczyn, może być również następstwem choroby układu wzroku lub choroby ogólnoustrojowej, dlatego nie należy zwlekać z konsultacją okulistyczną.
POGORSZENIE WIDZENIA
Pogorszenie widzenia, objawia się brakiem ostrości w widzeniu z bliskiej bądź dalekiej odległości. Problem ten spotyka coraz więcej osób, w różnym wieku, a jego przyczyny mogą być różne.
Bardzo często za pogorszenie widzenia odpowiada wzrodzona lub nabyta wada wzroku, wraz ze wzrostem dziecka pojawić mogą się objawy pogorszenia widzenia, świadczące o wadzie wzroku. Nierzadko wada wzroku jest problemem nabytym, w obecnych czasach codziennością jest używanie telefonów, tabletów oraz komputerów, przynajmniej kilka godzin dziennie. Wpatrywanie się w ekrany LED i LCD promieniujące światłem niebieskim męczy oraz osłabia narząd wzroku, prowadząc do pogorszenia widzenia.
Niezależnie od przyczyny pogorszenia widzenia, należy pamiętać, aby problemu nie bagatelizować, gdyż rozwijająca się wada wzroku może skutkować powstawaniem chorób oczu.
OKULISTYCZNE PRZYCZYNY POGORSZENIA WIDZENIA
Okulistyczne przyczyny pogorszenia widzenia, to jedne z częstszych z jakimi pacjenci zgłaszają się na wizytę okulistyczną. Narząd, jakim są oczy, jest niebywale czuły i narażony na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważna jest stała kontrola wzroku, profilaktyka widzenia oraz leczenie chorób oczu. Pogorszenie widzenia wynikające z nieskorygowania lub niewłaściwego korygowania wady wzroku jest problemem bardzo częstym.
Krótkowzroczność- obrazy powstają przed siatkówką, dlatego obrazy widziane z bliska są wyraźne, natomiast obiekty oddalone tracą swoją ostrość,
Nadwzroczność- obraz powstaje za siatkówką, przez co widzenie obiektów z bliska, jak i daleka są niewyraźne,
Astygmatyzm- niesymetryczna budowa oka, sprawia, że obraz w odległości bliskiej oraz dalekiej jest niewyraźny,
Prezbiopia- starczowzroczność- po 40 roku życia, narząd wzroku osłabia się, nie jest to wynikiem chorób, czy też uszkodzeń narządu wzorku, a naturalnego starzenia się organizmu. Pogorszenie widzenia w tym przypadku dotyczy przede wszystkim odległości bliskich.
Niestety, przyczyn pogorszenia widzenia może być więcej. Pogorszenie widzenia może być następstwem poważnych chorób oczu.
Jaskra- zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, powoduje ból i pogorszenie widzenia. W wyniku choroby następuje wyniszczanie nerwu wzrokowego, co prowadzi do pogorszenia widzenia,
Zaćma- w wyniku zmętnienia soczewki, wiązka światła nie dociera w całości do siatkówki, co wpływać może na słabsze widzenie,
Zwyrodnienie plamki- w wyniku uszkodzenia centralnej części siatkówki, odpowiadającej za widzenie, chorzy odczuwają pogorszenie widzenia, zniekształcenie i brak ostrości obserwowanego obrazu,
Odwarstwienie siatkówki- w wyniku schorzenia, siatkówka odwarstwia się od ścian gałki ocznej co skutkuje ubytkami w widzeniu,
Zapalanie rogówki, twardówki, tęczówki- stany zapalne wynikające z osłabienia organizmu lub urazu narządu wzroku, prowadzić mogą do pogorszenia widzenia.
POGORSZENIE WIDZENIA- PRZYCZYNY OGÓLNOUSTROJOWE
Wpływ na jakość widzenia ma również ogólny stan organizmu. W wielu przypadkach diagnostyka przyczyn pogorszenia widzenia wykazuje, że problem nie dotyczy bezpośrednio narządu wzroku, a ogólnego stanu organizmu. W takich przypadkach należy rozpocząć leczenie ogólne, które może spowolnić lub zatrzymać proces pogarszania widzenia.
Choroby ogólnoustrojowe mające wpływ na pogorszenie widzenia to przede wszystkim:
Cukrzyca- u osób chorych na cukrzycę ryzyko pogorszenia wzroku jest nawet 30% wyższe niż u osób zdrowych. Jedna na trzy osoby chore na cukrzycę doświadcza retinopatii cukrzycowej. Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem się zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Chory mający problemy z regulacją cukru we krwi, może mieć problemy z refrakcją spowodowane hiperglikemią. Hiperglikemia przyczynia się do powstawania i pogłębiania krótkowzroczności, natomiast hipoglikemia dotyczy nadwzroczności. Wahania akomodacji spowodowane być mogą również niewłaściwym nawodnieniem soczewki lub upośledzenie czynności mięśnia rzęskowego, spowodowane częściową neuropatią układu współczulnego.
Nadciśnienie tętnicze- nieleczone nadciśnienie tętnicze może przyczynić się do przerostu lewej komory serca, co prowadzi do jej niewydolności. Ma to bezpośredni wpływ na pojawienie się charakterystycznych zmian na siatkówce oka. Retinopatia nadciśnieniowa mogąca wystąpić przy nadciśnieniu tętnicznym prowadzić może do jaskry lub obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.
Choroby tarczycy- zarówno przy nadczynności, niedoczynności czy chorobie Hashimoto, można spotkać się z problemem pogorszenia widzenia. Problemy z tarczycą, prowadzą do rozchwiania gospodarki hormonalnej co wpływa negatywnie na układ odpowiadający w organizmie za produkcje łez i nawilżenie oka. Zaburzony układ łzowy, może prowadzić do zespołu suchego oka, zaburzeń mrugania, a także stałego lub czasowego wytrzeszczu oczu. Przy nadczynności tarczycy pojawić mogą się również mroczki oraz plamki w polu widzenia.
Półpasiec oczny- choroba wywołana jest przez wirusa ospy wietrznej, występująca u osób, które przebyły już ospę. Półpasiec oczny może mieć wpływ na pogorszenie widzenia, może prowadzić również do nieodwracalnych zmian w organizmie. Pierwszym objawem jest najczęściej wysypka na powiekach, wokół nosa lub na czole, wystąpić może ból oka, łzawienie, nadwzroczność na światło lub niewyraźne widzenie.
Guzy mózgu- we wczesnym stadium, w zależności od umiejscowienia guza, można odczuwać pogorszenie widzenia, czasowe mroczki oraz plamki przed oczami, zawroty głowy, mdłości oraz migreny. Problemu nie należy bagatelizować, niezwłocznie należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż choroba może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie.
Na pogorszenie widzenia mogą mieć wpływ również stany związane z psychiką. Szczególnie duża ilość stresu i nerwów może przekładać się na stan i jakość widzenia. U pacjentów ze zdiagnozowaną depresją oraz nerwicą problemy ze wzrokiem są bardzo częste. U osób chorych na depresję, spowodowane jest to niewłaściwą ilością serotoniny w organizmie, natomiast u chorych na nerwicę, często ma to związek z powstawaniem nerwowych tików, jak nadmierne mruganie czy zaciskanie powiek.
Comments