top of page


Badanie OCT to obrazowa ocena narządu wzroku. OCT nazywane również optyczną koherentną tomografią dna oka umożliwia, stworzenie modelu przekroju tanki, a także pozwala na dokładny pomiar grubości siatkówki. Badanie OCT, pozwala na uzyskanie szerszego zakresu informacji, a nie jedynie obrazu powierzchni gałki ocznej jak w przypadku innych badań diagnostycznych. Jest to jedno z nowocześniejszych badań, które poza swoją dokładnością, cechuje się również bezinwazyjnością. Owa metoda badania gałki ocznej, umożliwia szybką i bezdotykową diagnozę, bez konieczności ingerencji we wnętrze oka (jak w przypadku angiografii fluoresceinowej).



KIEDY NALEŻY WYKONAĆ BADANIE OCT?

Badanie OCT, należy do grupy badań zlecanych przez specjalistę w trakcie diagnozowanie danego schorzenia. Głównymi wskazaniami do wykonania badania są:

  • Schorzenia siatkówki,

  • Podejrzenie jaskry,

  • Rozpoznanie plamki żółtej,



JAK PRZEBIEGA BADANIE OCT?

Badanie OCT, jest jedną z szybszych procedur diagnostycznych. Dodatkowo, pozwala na uniknięcie stresu i niepotrzebnych nerwów. Do badania nie należy się przygotowywać, jednak zaleca się, aby skan oka odbywał się w warunkach sprzyjających (najlepiej wtedy, kiedy oko jest wypoczęte). Około 15-20 min, przed przystąpieniem do badania, konieczne jest poszerzenie źrenic u pacjenta, zakropienie źrenic atropiną umożliwia dokładne oględziny dna oka.


Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Zadaniem pacjenta jest siedzenie w nieruchomej pozycji przed aparatem i wykonywanie poleceń osoby wykonującej pomiary. Po oparciu głowy na podpórce, pacjent musi spoglądać w wyznaczony punkt i wykonywać ruchy gałki ocznej zgodnie z zaleceniami. Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego skupienia ani wysiłku. Patrząc w wyznaczony punkt, widoczne są jednie strugi światła, które obijają się od powierzchni oka.


Podczas badania, na ekranie rejestrowany są obrazy przekroju wybranych elementów gałki ocznej. Wynik badania, dostępny jest dla pacjenta niemal od razu, jednak wymaga on opisu specjalisty.


Po przeprowadzonym badaniu przez wzgląd na poszerzenie źrenic, nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez min. 4 godziny. Po badaniu pacjent może powrócić do normalnego funkcjonowania.



ODCZYTANIE WYNIKÓW OCT

Badanie OCT, pozawala na uzyskanie szybkich wyników, które pomocne są w dalszej diagnozie. W wyniku optycznej koherentnej tomografii dna oka, specjalista wykonujący badanie, obserwuje i rejestruje wszelkie nieprawidłowości i zmiany w przekroju oraz strukturze poszczególnych warstw siatkówki. Dzięki analizie dna oka, stworzyć można skalę, na której w określony sposób umieszczane są poszczególne elementy. Wynik przedstawiany jest w postaci kolorowego obrazu, na którym poszczególne kolory mają przypisane znaczenie:

  • Zielony – oznacza normę,

  • Żółty – oznacza wartość graniczną,

  • Czerwony- oznacza nieprawidłowości,


Po otrzymaniu wyniku badania, pacjent nie powinien poddawać go własnej analizie, gdyż może skutkować to wyciagnięciem niewłaściwych wniosków. Analizę badania przeprowadzić powinien specjalista, który zajmuje się również wykonaniem opisu. Na wydruku zauważyć można czarną linię, przebiegającą wzdłuż przekroju gałki ocznej (określa ona aktualny stan narządu pacjenta). Należy jednak pamiętać, że wynik OCT, poniżej normy nie jest równoznaczny z chorobą czy rozwojem niepojących objawów. Wraz z analizą wyników badania OCT, specjalista przedstawia dalsze kroki jakie należy podjąć w celu diagnostyki bądź leczenia. Dzięki kompleksowemu pakietowi informacji, tuż po badaniu pacjent może poznać wstępną diagnozę i zalecenia sugerowane przez specjalistę.



CO DIAGNOZUJE OCT?

Dokładność urządzenia pozwala na wykonanie morfologii gałki ocznej. Dlatego też, urządzenie bywa porównywane do mikroskopu, gdzie możliwe jest wykonanie precyzyjnej biopsji wycinka tkanki. Podczas badania OCT, emitowane są wiązki światła, które odbiją się od poszczególnych warstw siatkówki. W ramach badania, diagnozie poddawane zostają wszystkie elementy gałki ocznej, zarówno przednia jak i tylna część- co pozwala na zaobserwowanie oraz wykrycie wielu zamian chorobowych.

Badanie OCT, daje również możliwość oceny stanu tarczy nerwu wzrokowego oraz analizę włókien wewnątrz nerwu, a także zmian jakie zaszły w wyniku uszkodzenia.


Dzięki badaniu OCT, zdiagnozować można:


  • Zmiany chorobowe siatkówki,

  • Zmiany grubości siatkówki,

  • Zmiany jaskrowe,

  • Zmiany nowotworowe narządu wzroku,

  • Makulopatię cukrzycową,

  • Zapalenie błony naczyniowej oka,

  • Idiopatyczną teleangioktazję.


OCT, jest również badaniem służącym do oceny plamki żółtej, dzięki regularnym badaniom w porę wykryć można zwyrodnienia plamki (AMD), obrzęki np. obrzęk torbielowaty, a także inne schorzenia. Grupą, której najczęściej dotyczą choroby plamki żółtej są kobiety po 50 roku życia. W wyniku progresji choroby w siatkówce dochodzi do przegrupowania barwnika, możliwe jest powstawanie również druzów. W przypadku wysiękowej postaci AMD, badanie OCT wykonywane powinno być regularnie, w ramach monitorowania postępu choroby i efektów leczenia. Taka postać AMD wymaga stosowania terapii doszklistowej przez całe życie, dlatego więc częstotliwość wykonywania badania OCT, powinna być wyższa.



ZALECENIA WYKONANIA BADANIA OCT:

Badanie OCT, zalecone może zostać, jeśli:


  • Istnieje podejrzenie plamki żółtej,

  • Zdiagnozowane zostały otwory w plamce żółtej,

  • Istnieje prawdopodobieństwo zwyrodnień plamki żółtej,

  • Istnieje podejrzenie zwłóknienia przedplamkowego,

  • Występuje makulopatia cukrzycowa,

  • Występuje retinopatia surowicza,


U pacjentów chorujących na cukrzycę, prawdopodobieństwo chorób narządu wzroku jest znacznie wyższe. Optyczna koherentna tomografia dna oka, u pacjentów chorujących na cukrzyce pozwala monitorować stan gałki ocznej. Badanie to, zalecane jest również pacjentom chorującym na:


  • Nadciśnienie tętnicze,

  • Nawracające migreny,

  • Bóle gałki ocznej,

  • Wysoka krótkowzroczność,

  • Wytrzeszcz oczu,


Badanie OCT, zalecone może zostać również w przypadku osób, które odczuwają nietypowe odczucia wzrokowe np. mroczki przed oczami, błyski, zawężenie pola widzenia, zaćmienia, podwójne widzenie. Wszelkie takie zjawiska, odbiegają od normy i powinny zostać poddane diagnozie okulistycznej, gdyż mogą świadczyć o uszkodzeniach siatkówki. Dodatkowo, badanie to zaleca jest u kobiet będących w ciąży (III trymestrze), jeżeli zdiagnozowaną mają wysoką wadę wzroku i występuje u nich ryzyko pogłębienia się wady w wyniku porodu.


Grupą, u której badanie zalecone może zostać w ramach profilaktyki, są osoby starsze, ponieważ narażone są one szczególnie na schorzenia oczu, takie jak jaskra.



KTO WYKONUJE BADANIE OCT?

Badanie OCT, przeprowadzone powinno zostać przez specjalistę zajmującego się diagnozą oraz leczeniem oczu. Odpowiednie przeszkolenie zarówno z zakresu obsługi urządzenia, a także odczytu danych, pozwala specjaliście na wykonanie dokładnego pomiaru, w ramach którego możliwa jest diagnoza wielu schorzeń siatkówki i nie tylko.

Badanie w naszym Centrum wykonane może zostać zarówno przez lekarza okulistykę jak i specjalistę ortooptystę. Za pomocą odpowiednich metod, wiązka światła podczas badania kierowana jest ku gałce ocznej, w wyniku odbicia promieni, na ekranie pojawia się obraz będący odwzorowaniem stanu narządu wzroku.


Prawidłowy odczyt danych, a także ich analiza, pozwala specjaliście na postawienie diagnozy.



GDZIE WYKONAĆ OCT?

Badanie OCT, wykonać można w gabinetach okulistycznych w Centrum Medycznym Optima na ul. Mieczysława Medweckiego 7/u5. Dzięki naszym specjalistą mogą Państwo nie tylko skorzystać z badania w szybkim terminie, ale również uzyskać dokładne wyniki i pomoc w trakcie leczenia.


Bezinwazyjność badania sprawia, że pacjenci nie odczuwają niepotrzebnego stresu. Należy jednak pamiętać, że może zaistnieć konieczność poszerzenia źrenic przed wykonaniem badania co może się wiązać z dyskomfortem, nadwrażliwością na światło i pogorszeniem widzenia.



Comments


W jakich przypadkach wskazane jest wykonanie badania OCT?

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807