top of page
  • Zdjęcie autora: Cirilla Fiona Elen Riannon
    Cirilla Fiona Elen Riannon
  • 14 lut 2024
  • 4 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 6 lip 2024


Ból oka


Ból oka jest jednym z objawów, który skłania pacjenta do wizyty u okulisty. Ból może być spowodowany zarówno chorobami gałki ocznej, jak również silnym stresem, zapaleniem zatok czy innymi chorobami organizmu. Ból oka wiąże się z dużym dyskomfortem i często towarzyszy mu również zaczerwienie. Warto pamiętać, że niepokojące objawy takie jak m.in. ból należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.



OKULISTYCZNE PRZYCZYNY BÓLU OKA

Przyczyny bólu oka mogą być różne, od strony okulistycznej ból oka powodują najczęściej choroby takie jak:


Zespół suchego oka: Jest to stan, w którym oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub łzy nie mają odpowiedniego składu chemicznego, co może prowadzić do podrażnienia i bólu oka.


Infekcje oczu: Infekcje takie jak zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki. Infekcji towarzyszy zaczerwienienie w okolicy oczodołu, może występować również gęsta wydzielina oraz piekący, napięciowy ból.


Jaskra: Zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej powodujące jaskrę, wpływa na silny ból w okolicy oka, któremu towarzyszy mu często uczucie wypychania gałki ocznej.

Osoby chore na jaskrę mogą odczuwać pogorszenie ostrości widzenia i utrudnioną akomodacje szczególnie w ciemności, światłowstręt, dyskomfort w patrzeniu oraz pojawiające się tęczowe okręgi z ograniczeniem pola widzenia.


Zmiany w soczewce oka: Takie jak zaćma (zmętnienie soczewki) mogą powodować ból oka.


Zaburzenia naczyniowe: Niekiedy zaburzenia krążenia krwi w oku, takie jak tętniak tętnicy siatkówkowej lub zator tętnicy siatkówkowej, mogą powodować ból oka.


Migrena oczna: Migrena oczna to stan, w którym ból głowy jest skoncentrowany w okolicy oka powodując silny, napięciowy ból.



RZADZIEJ WYSTĘPUJĄCE OKULISTYCZNE PRZYCZYNY BÓLU OKA

Zespół napięcia mięśniowego: Nadmierna naprężenie mięśni oczu, spowodowane np. długotrwałym czytaniem lub pracą przy komputerze, może wpływać na dyskomfort.


Zapalenie nerwu wzrokowego w odcinku pozagałkowym: Główną przyczyną jest proces demielinizacyjny. Występujące przy zapaleniu nerwu wzrokowego, objawy to: ból przy poruszaniu gałką oczną, utrata ostrości widzenia, zaburzenie rozpoznawania barw.


Zapalenie błony naczyniowej oka: Spowodowane przez czynniki zakaźne takie jak: bakterie i wirusy lub czynniki niezakaźne jak choroby immunologiczne organizmu. Błona naczyniowa oka zbudowana jest z tęczówki, ciała rzęskowego i naczyniówki. Typowymi objawami zapalenia błony naczyniowej oka są: nagły ból, zaczerwienienie gałki ocznej, światłowstręt oraz pogorszenie ostrości wzroku.


Zapalenie mięśnia zewnątrzgałkowego: zapalenie spowodowane może być chorobami organizmu takimi jak: zapalenie jelita grubego czy choroba Kawasaki. Spowodować je również mogą czynniki zewnętrzne jak borelioza czy półpasiec. Głównym objawem jest silny ból oczodołu, wytrzeszcz gałek ocznych i upośledzenie ruchomości gałki ocznej.


Ból gałki ocznej może być również spowodowany utkwieniem ciała obcego w oku czy źle dopasowanej soczewki kontaktowej oraz silnego przemęczenia oczu. Często ból spowodowany jest również przez silną wadę wzroku lub źle dopasowane okulary korekcyjne.



NIEOKULISTYCZNE PRZYCZYNY BÓLU OKA

Jak się okazuje, nie tylko choroby układu wzrokowego odpowiadają za ból gałki ocznej. W wielu przypadkach ból oka pojawia się na skutek chorób lub niedoborów organizmu - całkowicie nie związanych z okulistyką.


Częstą przyczyną bólu oka jest niedobór witamin, które odpowiedzialne są za prawidłową pracę organizmu, od strony okulistycznej - te najbardziej potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania wzroku to wit. A, D, oraz witaminy z grupy B. Silny stres, nerwica, ciężkie przeżycia emocjonalne, również mogą odbić się na stanie naszego organizmu, wpływając również na dyskomfort lub ból w gałce ocznej. Ból gałki ocznej wywołany może być również przez choroby układu immunologicznego, alergie, zapalenie górnych dróg oddechowych. Poza bólem, pojawić może się również łzawienie, gęsta wydzielina, zaczerwienie oraz swędzenie.


Choroby neurologiczne w dużej mierze przekładają się na stan i jakość naszego wzroku, mogąc powodować zarówno obniżenie jakości widzenia, jak również ból oka. Najczęstszą chorobą oddziaływującą na oczy jest migrena. Migrena poza silnym, uporczywym bólem powodować może również utratę jakości widzenia lub częściowe niedowidzenie, zmianę wielkości obserwowanych przedmiotów, błyski (migające fale przed oczami) lub cienie oraz zamglenia.



DIAGNOSTYKA BÓLU OKA- WYWIAD

Ból oka jest sygnałem, którego w żaden sposób nie należy bagatelizować, należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Konsultacja ze specjalistą to pierwszy krok w diagnostyce bólu. Należy przeprowadzić szczegółowy wywiad aby móc odpowiednio zlokalizować przyczynę problemu. Ważne jest aby przed wywiadem z lekarzem przygotować swoją dokumentację medyczną zawierającą przebyte choroby, gdyż może się okazać, że ból oka jest wynikiem przeszłych problemów zdrowotnych organizmu. Bardzo ważne jest również precyzyjne określenie jakości, stopnia oraz umiejscowienia bólu-te informacje mogą przyśpieszyć diagnozę i proces leczenia.



BADANIA DIAGNOSTYCZNE

Poza wywiadem, przeprowadzane są również podstawowe badania, takie jak badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej (spojówki, rogówki, tęczówki, brzegów powiek, soczewki). Oraz tylnego odcinka oka za pomocą wziernika, dzięki zastosowaniu soczewki o dużym przybliżeniu, lekarz jest w stanie ocenić stan tarczy nerwu wzrokowego oraz siatkówki (o ile nie istnieją przeciwskazania do wykonania badania).Ze względu na możliwość występowaniu bólu na skutek pogorszenia widzenia, przeprowadzone może zostać również badanie na refraktometrze oraz tablicy Snellena (aby ocenić wadę wzroku). Istotną kwestią może okazać się również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego lub ocena ruchów gałki ocznej. Przy widocznej wydzielinie, zaleca jest wykonanie wymazu z worka spojówkowego, gdyż objawy te mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej.


Niekiedy poza badaniem okulistycznym konieczna jest dalsza diagnostyka u innego specjalista np. u neurologa lub laryngologa. W oczekiwaniu na wizytę lekarską, stosować można nawilżające krople bez recepty, dbać o higienę oka za pomocą mokrych chusteczek przeznaczonych do pielęgnacji brzegów powieki oraz przemywać oczy solą fizjologiczną.

Comments


Ból oka

Home

/

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807
bottom of page